Witaj, świecie!

29 czerwca 2015 Bez kategorii  No comments

Sikorzyno to gniazdo rodowe Wybickich, rodu z którego pochodził generał Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu.

Niejednorodna bryła dworu w Sikorzynie to wynik rozbudowy starszego założenia, wzniesionego w XVIII wieku, do którego pod kątem prostym dobudowano w drugiej połowie XIX wieku skrzydło ceglane.

Obecnie, po pieczołowitej odbudowie w dworku urządzono muzeum wnętrza: znajdują się tu oryginalne piece kaflowe, meble i sprzęty z końca XIX i z początku XX wieku. Do dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem m.in. z czytelną aleją lipową zakończoną altaną lipową, a przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na terenie przylegającym do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. Od roku 2008 odrestaurowany dwór wraz z parkiem i roślinnym labiryntem udostępniany jest zwiedzającym.

Rokrocznie, począwszy od 2005 roku, w ostatnią sobotę maja odbywa się tu finał masowego rajdu dla dzieci i młodzieży „Majówka z generałem Wybickim”. Impreza ta łączy symbolicznie dworek w Będominie z dworem w Sikorzynie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>