Twoje żaluzje jak nowe: porady, jak odświeżyć drewniane żaluzje

Jak odświeżyć drewniane żaluzje? Zobacz nasze porady dotyczące ich konserwacji

drewniane żaluzje

Zachwycają Cię drewniane żaluzje? Nic dziwnego – to niezwykle stylowa osłona okien. Aby jednak cieszyć się nimi w pełni przez długie lata, warto prawidłowo o nie dbać. Sprawdź z nami, jak myć i zabezpieczać drewniane żaluzje!

Zalety drewnianych żaluzji

Żaluzje to piękny i praktyczny sposób osłony okna. Nadają się do wnętrz w bardzo różnych stylach. Dobrze komponują się z niemal każdym wystrojem i mogą stanowić element dekoracyjny. Trudno też przecenić funkcjonalne zalety tego rozwiązania. Dzięki żaluzjom możesz łatwo wyregulować stopień nasłonecznienia wnętrza – zmiana nachylenia lameli powoduje mniejszą lub większą przepuszczalność światła, aż do całkowitego zaciemnienia. Wiele osób waha się, czy zdecydować się na żaluzje ze względu na ich pielęgnację. Czyszczenie i konserwacja mogą wydawać się problematyczne, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo pięknych żaluzji drewnianych. Jak dbać o gotowe żaluzje drewniane, by zachować je w dobrym stanie i by nie straciły nic ze swojej urody?

Jak odkurzać drewniane żaluzje?

Wbrew pozorom żaluzje nie są trudne do czyszczenia. Do częstego przecierania nadaje się zwykła miotełka do kurzu. Jest delikatna i nieinwazyjna, dlatego bez szkody dla konstrukcji żaluzji możesz jej używać nawet raz na kilka dni. Kurzu możesz pozbyć się także za pomocą odkurzacza, jednak w tym przypadku zalecamy większą ostrożność. Przede wszystkim dobierz odpowiednią końcówkę – wąską lub małą ze szczotką – i wyreguluj siłę ssania na jak najniższą. Odkurzanie żaluzji z dużą siłą może uszkodzić konstrukcję.

drewniane żaluzje

Prosta, kilkuramienna szczotka do żaluzji ułatwi sprawne czyszczenie lameli.

Jak myć drewniane żaluzje?

Raz na kilka tygodni warto przemyć żaluzje. Nie należy robić tego zbyt często, ponieważ drewniane żaluzje mogą źle reagować na zbyt częsty kontakt z wodą. Używaj wody z mydłem lub płynem do naczyń albo wybierz specjalny preparat do mycia drewna i delikatną ściereczkę z mikrofibry. Nie musisz wycierać każdej lameli z osobna! Na rynku w cenie zwykłych ściereczek można nabyć specjalne szczotki do mycia żaluzji. Składają się one z kilku rolek lub ramion, które za jednym pociągnięciem wyczyszczą kilka lameli na raz. Pamiętaj jednak, że nawet używając dedykowanego sprzętu, należy traktować żaluzje delikatnie. Po przemyciu lameli podnieś cały płaszcz żaluzji i sprawdź, czy brud nie osiadł na ramie okiennej. Smugi najłatwiej zetrzeć natychmiast.

Zalety drewnianych żaluzji

Żaluzje od Clicky nie wymagają intensywnej konserwacji. Model ze zdjęcia znajdziesz tutaj: https://clicky.pl/kategoria-produktu/zaluzje-wewnetrzne/drewniane/.

Jak konserwować drewniane żaluzje?

Profesjonalnie wykonane drewniane żaluzje nie wymagają szczególnie intensywnej konserwacji. Używane w produkcji drewno jest impregnowane i skutecznie opiera się działaniu promieni słonecznych. Traktuj tego typu modele tak, jak inne drewniane sprzęty i co najwyżej okresowo aplikuj specjalistyczne preparaty. Nie musisz jednak zaopatrywać się w spraye czy woski. Jeśli zadbasz o regularne przecieranie lameli, brud nie będzie się na nich gromadził i łatwo utrzymasz żaluzje w nieskazitelnej czystości. Ewentualne zabrudzenia najlepiej usuwać natychmiast lekko zwilżoną ściereczką. Pamiętaj, aby nie stosować agresywnych środków ani twardych szczotek, bo mogą one uszkodzić delikatną powierzchnię. Zapewniamy, że jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, Twoje drewniane żaluzje będą prezentowały się atrakcyjnie przez wiele lat!

Ostatnio na naszym blogu

micho85 17-07-2023

Kaszubskie mikroklimaty: gdzie czas płynie inaczej

Kaszuby, ukryte w sercu Pomorza, to bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących regionów w Polsce. Słynne

micho85 29-06-2023

Podróż od Estetyki do Funkcjonalności: Praktyczny Przewodnik po Tekstyliach Hotelowych

Wyważenie estetyki i funkcjonalności W branży hotelarskiej, tekstylia hotelowe spełniają dwa podstaw

micho85 12-06-2023

Kaszubska uczta dla podniebienia - odkryj smaki i tradycje kulinarne regionu

Kaszubska kuchnia jest nieodłącznym elementem lokalnej kultury, której smaki i tradycje rozpieszczają podniebi

micho85 08-03-2023

Wzornictwo Kaszubskie

Wzornictwo Kaszubskie to unikatowy styl artystyczny, który powstał w regionie Kaszub na przełomie XIX i XX wie

micho85 16-02-2023

Architektura Kaszubska

Architektura Kaszubska to styl architektoniczny charakteryzujący się wykorzystaniem tradycyjnych materiałów, t